Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Úvery v eurozóne rastú najrýchlejšie od krízy. Euro je pod tlakom, kvôli Taliansku.

ECB dnes zverejnila svoje štatistiky monetárneho vývoja. Tie na rozdiel od niektorých iných  dát dodávajú dôvod pre optimizmus – rast úverov súkromnej sfére si siahol na nové predkrízové maximá. Nahor ho ťahal rast firemného dlhu , medziročne o 4,2%, rast dlhu domácností zase vzrástol na 3,1%, v oboch prípadoch sú to nové pokrízové maximá. Čiže, domáca spotreba a investície budú naďalej podporovať ekonomiku. S exportmi to je slabšie, čo sa podpisuje na viacerých horších číslach, exporty tovarov a služieb však našťastie tvoria len 28 % HDP.

Vývoj úverov súkromnému sektoru

Na prvý pohľad vyvoláva rast úverovania obavy z ďalších dlhových problémov. Je však potrebné povedať, že tempo rastu dlhu je stále podstatne nižšie ako bolo pred krízou (viac ako 10% pre firmy a tesne pod 10% pre domácnosti). Dlh stále rastie pomalšie ako nominálne HDP (neočistené o zmenu cien), a preto dlh súkromnej sféry k HDP v eurozóne stále klesá. Síce pomaly, ale klesá. Čiže zatiaľ sa nejedná o nezdravý vývoj.

Pozrime sa teraz na regionálnu štruktúru úverov nefinančným spoločnostiam. Za posledné tri mesiace išiel najväčší podiel úverov (viac ako polovica) do krajín eurozóny mimo veľkej štvorky. Tie majú na jej HDP podiel len okolo 20%. Sú to teda práve oni, ktoré sú lídrom v raste investícií. Naopak, v Taliansku a Španielsku objem úverov klesá, čo vypovedá o slabšom raste ekonomickej aktivity.

Regionálna štruktúra zmeny úverovania v eurozóne (trojmesačný kĺzavý priemer, graf od @fwred)

Spolu s dátami o nových úveroch boli zverejnené aj menové agregáty (ľudovo povedané objem peňazí v obehu).  A ich rast spomaľuje. To niektorí berú ako predzvesť spomalenia rastu ekonomiky. Napríklad v Nordea Bank hovoria, že spomalenie rastu menových agregátov je väčším dôvodom spomalenia rastu ekonomiky ako vývoj v externom prostredí. Ja tomu vzhľadom na zrýchlenie rastu úverovania neverím, každopádne história ukazuje relatívne silnú oneskorenú reakciu ekonomickej aktivity na zmenu M1.

Vývoj medziročnej zmeny menového agregátu M1 a subindexu nových objednávok v rámci prieskumu výrobnej dôvery (@MikaelSarwe)

Euro tradične menové a úverové štatistiky neriešilo. Dnes je však pod tlakom. Dôvodom je vyhlásenie talianskeho podpredsedu vlády a šéfa Ligy Salviniho, podľa ktorého bude deficit v pripravovanom rozpočte  nad dvoma percentami. To opäť rozvírilo obavu o dlhodobú udržateľnosť talianskych verejných financií a poslalo výnosy z desaťročných talianskych dlhopisov bližšie k trom percentám.

Vývoj výnosov z desaťročných talianskych dlhopisov v posledných dvoch dňoch

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články:

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY