Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Trhy dnes: Mayová pohrozila tvrdým Brexitom. Libra prudko padá.

Dnes je pod silným tlakom libra. Zodpovedný je za to prejav britskej premiérky Mayovej k aktuálnemu vývoju rokovaní s EÚ. Jej slová boli dosť tvrdé, také neodzneli už niekoľko mesiacov. Názory EÚ a Británie sa podľa nej výrazne líšia v dvoch veľkých bodoch (tipujem že to bude severoírska hranica a pravidlá bezcolného styku v obchode s tovarmi). K tomu dodala, že žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda a že sa krajina musí naďalej pripravovať na tvrdý BrExit. Ten sa teda opäť stáva reálnejším. Najmä keď k tomu pripočítame vnútrostranícke boje o tróny v dvoch hlavných parlamentných stranách.

Libra tak dnes stratila všetky zisky, ktoré prišli po včerajších silných maloobchodných tržbách a na všetkých popredných pároch stráca viac ako percento. GDPUSD sa už opäť blíži k hranici 1,30. Keďže sa obchodníci boja tvrdého BrExitu ako čert kríža, tak je reálne, že pokles libry bude pokračovať aj v najbližších dňoch.

Vývoj GBPUSD

Nedarí sa ani euru. Postarali sa o to slabšie výsledky indexov podnikovej dôvery. Index dôvery vo výrobe klesol z 54,6b. na 53,3b. a je na nových dvojročných minimách. Primárnou príčinou sú slabšie exporty. Celkový index podržali služby, ktorým sa darilo predovšetkým v Nemecku. EURUSD, ktorý ešte v ranných hodinách koketoval s úrovňou 1,18, sa po slabších číslach vrátil pod 1,175.

Dnešné indexy dôvery vo výrobe a službách pre Francúzsko, Nemecko a Eurozónu

Nedarí sa ani japonskému jenu, kde Bank of Japan pokračuje v stratégii – hovoríme niečo iné ako robíme. Jej guvernér Kuroda v posledných týždňoch ubezpečoval trhy, že banka neplánuje nijako meniť svoju politiku. Dnes ráno však nakúpila v pravidelnom tendri dlhopisov so splatnosťou viac ako 25 rokov o 10 mld. menej ako zvykla. Výnosy na dlhom konci krivky teda vyskočili. Teoreticky by to malo byť pre jen pozitívne, nejednoznačná komunikácia však obchodníkom na pohode nepridáva a jen pokračoval v poklese. Prispieva k tomu, samozrejme, aj tohtotýždňový apetít trhov po riziku, ktorý bezpečnému jenu nesvedčí. USDJPY sa blíži k supportu pri úrovni 113,

Vývoj USDJPY

 

Ako už bolo naznačené, na akciách pokračuje aj napriek tomu všetkému apetít po riziku. Americké akcie sú tesne po otvorení trhov jemne v pluse, v Európe rastú hlavné indexy o zhruba pol percenta. V Británii klasicky kvôli slabšej libre (keďže väčšinu ziskov spoločnosti v britskom indexe FTSE 100 realizujú mimo Británie) rastie hlavný index až o 1,5%.

Dnešný vývoj hlavných indexov

Dnes už nie sú na programe žiadne udalosti. Trhy by teda mali ostať pokojné. Až na libru, sám som zvedavý, že či sa situácia otočí, alebo či ešte pôjde britská mena nižšie. Potneciál na to totiž má. V pondelok sa bude sledovať nemecký IFO index podnikateľskej dôvery (o 10:00), ktorý pred mesiacom prekvapil výrazným rastom. Sledovať sa bude to, či potvrdí dnešné slabšie indexy výrobnej dôvery, alebo či bude aj naďalej naznačovať zlepšenie sentimentu.

 

 

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články:

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY