Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Obrázky dňa: Nožnice medzi americkými a svetovými akciami sú prudko roztvorené.

Vývoj na globálnych akciových trhoch je aktuálne brutálne fragmentovaný – percento krajín, ktorých akciám sa darí lepšie ako globálnemu akciovému indexu (MSCI ACWI) je na jednej z najnižších úrovní za posledných 30 rokov, odkedy existujú dáta. Globálne akcie teda ťahajú USA, zvyšok zaostáva. Uvidíme, dokedy môže táto divergencia vydržať. (@chartoftheday):

Ako prispieva zdieľaná ekonomika, resp. zárobky z on-line platforiem, k príjmom amerických domácností? Aktuálne je ich podiel okolo 1,7%. To je veľmi slušné. A keď si uvedomíme, že tí najlepšie platení nepracujú cez platformy, tak pre pospolitý ľud je tento podiel ešte vyšší (@ritholtz):

Medziročná zmena objemu dopravy v USA v posledných mesiacoch stagnuje. Zrejme to bude vyššími cenami palív (najvyšší rast objemu bol zaznamenaný v čase najnižších cien ropy). Vyzerá to tak, že vyššie ceny ropy tlmia rast ekonomickej aktivity v USA, teda mimo energetického sektora. (@JKempEnergy)

Mnohí hovoria o ďalšej globálnej recesii. Ja som zatiaľ opatrný, pretože veľa nerovnováh v najväčších ekonomikách mimo Číny aktuálne nevidím. Oxford Economics však upozorňujú, že už sme vo fáze, kedy je potrebné mať sa na pozore. V Grafe nižšie sú varovné signály pred minulými recesiami podľa Oxford Economic – červená znamená vysoké riziko, oranžová určité riziko a zelená, že to je v pohode. Aktuálne je červená len pri náraste zraniteľnosti a týka sa takmer výhradne rozvíjajúcich sa ekonomík. Všetky ostatné ukazovatele sú však oranžové, čiže určité riziko tu je (@OxfordEconomics):

Hoci to môže vyzerať, že situácia ohľadom rozvíjajúcich sa ekonomík sa upokojuje, tak stále to ešte stále nevyzerá byť bezpečné. Likvidita pri neinvestičných dlhopisoch EM je na trhoch stále nízka, ukazuje to spread, ktorý je dokonca aktuálne najvyšší v tomto roku (@lisaabramowicz1):

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články:

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY