Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Obrázky dňa: Ekonomiku eurozóny ťahajú nadol exporty. Výnimkou je Grécko.

Keď sa pozrieme na rok 2017 a prvú polovicu roka 2018, tak domáci dopyt mal zhruba rovnaký dopad na rast HDP. Rozdiel je aktuálne predovšetkým v zahraničnom obchode, ktorý v roku 2017 ťahal HDP silno nahor, v roku 2018 je zase situácia opačná. Časť tohto vývoja kompenzuje rast zásob, ktoré sa počas silného zahraničného dopytu vyčerpali, nemusí to však trvať naveky (@Berenberg_Econ):

Ukazuje to aj rast exportov. Ten je v doterajšom priebehu roka nižší vo všetkých krajinách starej EÚ. Výnimkou je Grécko, ktoré je aktuálne v ekonomickom cykle niekde úplne inde (@adam_tooze):

Prečo sú výnosy z amerických dlhopisov vyššie? Okrem silnej ekonomiky/inflácie/optimizmu FED môže byť dôvod aj v ponuke. Trumpove deficity si vyžadujú financovanie a tak na trh prichádza najviac dlhopisov od krízy. A to ešte nejaké dodáva aj FED v rámci kvantiatívneho uťahovania (@bundesbank):

Medziročná zmena indexu S&P vs subindex vyhliadok v rámci prieskumu podnikovej dôvery v regióne Philadelphie – časové rady sa rozišli. Z toho pohľadu by mali mať americké akcie viac priestoru pre pokles ako pre rast (@epomboy):

 

A dôvera môže ísť ešte nižšie. Nordea Bank upozorňuje na vzťah sklonu výnosovej krivky a medziročnej zmeny výrobnej dôvery s osemnásťmesčným oneskorením. A keďže sklon výnosovej krivky je aktuálne najhorší od krízy, tak by mohla ísť dôvera ešte nižšie (@enlundm):

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články:

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY