Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Obrázky dňa: Americkí pracujúci štrajkujú najviac od roku 2006. Tlak na mzdy rastie

Počet neodpracovaných dní v americkej ekonomike kvôli štrajkom je v prvých ôsmych mesiacoch 2018 najvyšší od roku 2006. Nedostatok pracovnej sily zlepšuje vyjednávaciu schopnosť amerických pracovníkov a tlak na rast miezd narastá. FEDu teda ostávajú dvere pre zvyšovanie úrokových sadzieb otvorené dokorán (@jessefelder):

Americké firmy hlásia pre tretí kvartál najvyššie percento negatívnych revízií ziskov od roku 2015, nad úrovňou 75%. Z historického hľadiska sú to síce priemerné úrovne, v posledných rokoch však boli podstatne nižšie. Rast amerických akcií by teda mohol spomaliť (@FactSet):

Voľné kapacity OPECu (t.j. že o koľko je schopný zvýšiť ťažbu ropy bez nových investícií) sú aktuálne na úrovni 2,4 mil. barelov za deň. Irán aktuálne vyváža 1,8 mil. barelov za deň. Pokiaľ by sa Trumpovi podarilo stlačiť exporty na nulu, tak ako to vyhlasuje, tak OPEC bude môcť v budúcom roku zvýšiť kvóty len o 0,6 mil. barelov za deň, a to je podstatne menej ako rast globálneho dopytu. Pokiaľ ťažba z amerických bridlíc nezačne znova rásť, tak by mohol v budúcom roku nastať na trhu nedostatok ropy. A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo cena ropy rastie (@StuartLWallace):

Meny emerging ekonomík , majú v tomto roku väčšie problémy ako počas v roku 2013 po predznačení uťahovania FEDu (v pravom grafe „taper tantrum“) a minimálne také ako v roku 2015 kedy mala problémy Čína.  V pravom grafe je zobrazená magnitúda týchto troch problémových udalostí v štyroch segmentoch – akcie, meny, rizikové prirážky v domácej mene a v dolároch. Stupeň ohrozenosti jednotlivých mien ukazuje ľavý graf (čím viac vľavo a hore, tým horšie), v ktorom je na x-ovej osi deficit na bežnom účte platobnej bilancie a y-ovej inflácia (@BIS_org):

Ktorým krajinám môže najviac uškodiť ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania v eurozóne? Graf nižšie ukazuje apetít európskych investorov po dlhopisoch krajín mimo eurozóny počas QE. Na prvých troch priečkach sú krajiny južnej Ameriky, nasledujú ich dlhopisy Švédska, ČR a Indie. Po ukončení QE by mohli tieto dlhopisy zaznamenať pokles dopytu (@Schuldensuehner):

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články:

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY