Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Nemecký IFO index sa drží na vyšších úrovniach. Spomalenie rastu priemyselnej výroby by mohlo skončiť.

Nemecký IFO index podnikateľskej dôvery dnes prekvapil. Po nečakane prudkom raste z minulého mesiaca si svoje zisky podržal. A to aj napriek tomu, že v piatok obdobné indexy dôvery v podnikovej sfére pre eurozónu aj Nemecko sklamali. Podľa IFO indexu je hodnotenie aktuálnej situácie zo strany nemeckých podnikov stále silno pozitívne a ohľadom vývoja v ďalších šiestich mesiacoch ostávajú nemecké firmy podstatne optimistickejšie ako v prvom polroku.

Vývoj IFO indexu (červená), hodnotenia aktuálne situácie (šedá) a očakávaní (modrá)

Medzi IFO indexom a kompozitným indexom nákupným manažérov z dielne Markit Economics sa teda nožnice roztvorili ešte viac. IFO index aktuálne ukazuje podstatne lepšiu náladu v podnikovej sfére.

Vývoj IFO indexu a PMI indexu pre Nemecko

Vývoj IFO indexu sa začína viac podobať vývoju indexu podnikového sentimentu z dielne Európskej Komisie, ktorý v prvom polroku ukázal podstatne nižší pokles. Tento index navyše taktiež v posledných dvoch mesiacoch poskočil.

Vývoj IFO indexu a priemeru indexov dôvery pre výrobu a služby z dielne Európskej Komisie

Krivka aktuálneho vývoja ekonomického cyklu v Nemecku tak naďalej ukazuje boom. Dokonca sa viac vzdialila od fázy spomalenia, ku ktorému sa v posledných mesiacoch priblížila.


IFO graf vývoja hospodárskeho cyklu nemeckej ekonomiky

Nordea Bank upozorňuje na zaujímavú vec – vývoj zmeny IFO indexu vykazuje solídnu koreláciu s medziročnou zmenou priemyselnej výroby v Eurozóne (so štvormesačným predstihom). Spomalenie jej rastu by sa teda podľa tohto vzťahu malo skončiť a dokonca by mohla v najbližších mesiacoch začať aj zrýchľovať.

Medziročná zmena priemyselnej výroby v eurozóne a „momentum“ IFO indexu (@enlundm)

Euru dnes v ranných hodinách tieto správy pomohli. K výraznejšiemu rastu však bude potrebných viac dobrých čísel z ekonomiky eurozóny. Tie sú totiž stále v menšine.

 

P.S.: Ešte na záver pridávam graf vývoja IFO indikátorov pre všetky sektory nemeckej ekonomiky. Za povšimnutie stojí pokles hodnotenia súčasnej situácie v priemysle. Tento pokles však paradoxne očakávaniami nezahýbal, zrejme preto, že sú podstatne nižšie ako súčasný vývoj. Čo sa týka ďalších sektorov, tak v službách a stavebníctve nálada rastie. V obchode zase stagnuje a očakávania obchodných spoločností sú dokonca negatívne. To je vzhľadom na zrýchlenie rastu miezd trochu zvláštne.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články:

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY