Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Kam až môžu vzrásť výnosy z amerických dlhopisov?

Výnosy z desaťročných amerických dlhopisov v posledných dňoch atakovali májové dlhodobé maximá na úrovni 3,1%. Keďže je úročenie jednou z kľúčových veličín pre ďalší vývoj amerického dolára, tak sa pozrime na to, kam by sa mohlo vybrať. Keďže z fundamentálneho hľadiska pravidelne píšem o tom, že majú podstatne viac priestoru pre rast ako pre pokles, tak sa na to tentokrát pozrieme z hľadiska dlhodobých korelácií.

Začnime tým asi najdôležitejším – vývojom futures kontraktu na sadzbu FEDu o rok. Z tohto pohľadu sú americké dlhopisy aktuálne ocenené plus/mínus správne. V posledných týždňoch boli nižšie, než naznačuje táto korelácia, čiže boli podhodnotené a správne sa vrátili úrovne, ktoré naznačuje táto korelácia. Podobne by vyzeral graf aj v prípade porovnania s futures kontraktom na sadzbu FEDu a 2 roky.

Vývoj výnosov z desaťročných amerických dlhopisov (biela) a ceny kontraktu na sadzbu FEDu o rok (žltá, inverzne)

Prejdime k inflačným očakávaniam. Tie takisto naznačujú, že sú americké dlhopisy ocenené plus/mínus správne.  Prípadne pokiaľ by sme sa trochu pohrali s grafom, tak rast inflačných očakávaní v letných mesiacoch by mohol ukázať aj priestor pre jemný rast. Podotýkam, že inflačné očakávania sú vo veľkej miere funkciou inflácie a nie toho, čo robí FED. Čiže hlavným dôvodom rastúcich inflačných očakávaní je rýchlejší rast cien a nie iné faktory.

Vývoj výnosov z desaťročných amerických dlhopisov (biela) a indexu desaťročných inflačných očakávaní clevelandského FEDu (žltá)

Tesnú koreláciu vykazujú výnosy z amerických dlhopisov aj s ropou WTI.  Logika by mala byť taká, že vyššie ceny ropy zvyšujú inflačné očakávania. Podľa mňa je to ekonomický nezmysel, lebo tento efekt sa rozpadne o rok (t.j. keď je v roku 0 ropa 50 USD za barel, v roku 1 100 a v roku 2 tiež 100, tak bude mať rast ropy vplyv na infláciu len v prvom roku, v druhom nie, čiže zmena ceny ropy a nie samotná jej cena má vplyv na infláciu), každopádne tento vzťah funguje dobre. A americké dlhopisy sú podľa neho ocenené správne.

Vývoj výnosov z desaťročných amerických dlhopisov (oranžová) a ceny ropy WTI (biela); graf od @lisaabramowicz1

Keď to teda zhrniem, tak korelácie sú ohľadom vyhliadok vývoja sadzieb miernejšie ako fundamenty (silný rast, Trumpove stimuly, nedostatok pracovnej sily, inflácia nad cieľom) a naznačujú, že americké dlhopisy sú ocenené zhruba  správne. Aby sa otvoril výraznejší priestor pre rast výnosov z dlhopisov (čo by malo potenciál pomôcť doláru) aj podľa korelácií, tak by musela nastať minimálne jedna z nasledujúcich situácií:

  • Musí vzrásť inflácia, čo je v krátkodobom horizonte málo pravdepodobné
  • Musí vzrásť cena ropy, čo vzhľadom na aktuálny vývoj na ropnom trhu vôbec nie je nepravdepodobné
  • Očakávania trhov ohľadom vývoja úrokových sadzieb v rokoch 2019 a 2020 sa musia viac priblížiť očakávaniam FEDu. To je podľa mňa veľmi reálne, avšak tieto posuny sa dejú mimoriadne pomalým tempom, čiže z tohto pohľadu sa priestor pre rast bude otvárať len pozvoľne.

Na záver ešte dodám, že by mohlo pomôcť aj prekonanie rezistencie okolo úrovne 3,1%, ktoré by mohlo technického pohľadu otvoriť priestor pre rast výnosov.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články:

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY