Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

FED zvýšil prognózu dlhodobo rovnovážnej sadzby. EURUSD si zatiaľ nevybral smer.

Malo to byť nudné zasadnutie, ktoré malo priniesť len zvýšenie sadzieb, udialo sa však celkom veľa:

  • Fed zo svojho sprievodného komentára po zvýšení sadzieb odstránil slovné spojenie, že sadzby sú „accomodative“, tým chce povedať, že svoju politiku už nepovažuje za uvoľnenú
  • FED prvý krát zverejnil aj prognózy sadzieb pre rok 2021. Výhľad pre budúce sadzby nezmenili (ešte jedno zvýšenie v roku 2018, 3 zvýšenia v 2019 a 1 zvýšenie v roku 2020). V roku 2021 neočakáva žiadne zvýšenie. Podľa FEDu je teda pri aktuálnom stave ekonomiky strop pre úrokové sadzby v pásme 3,25-3,5%.
  • FED zvýšil dlhodobú rovnovážnu sadzbu. Z 2,875 % na 3%. Tým chce povedať, že ekonomika je silnejšia než predtým očakával, a že z dlhodobého hľadiska znesie vyššie úrokové sadzby.
  • Projekcie pre rast HDP bolo zvýšené pre rok 2018 aj 2019, ekonomika sa teda vyvíja lepšie, než čakal.)

Môj krátky komentár: FED reflektoval lepší stav ekonomiky zvýšením prognóz pre rast HDP a predovšetkým miernym zvýšením projekcie pre dlhodobé sadzby. Tie rástli už druhý krát v tomto roku a nevylúčil by som, že ešte pôjde hore.

Historický vývoj prognózy dlhodobej rovnovážnej sadzby FED (@M_McDonough)

Posunutie dlhodobej rovnovážnej sadzby je z môjho pohľadu relatívne veľká vec. A to z toho dôvodu, že minimálne podľa mňa výška tejto sadzby je takou psychologickou bariérou, od ktorej sa nechcú výnosy z desaťročných dlhopisov príliš odlepiť. Myslím, si že práve kvôli vyššej dlhodobej rovnovážnej sadzbe boli výnosy v roku 2011 v čase nulových sadzieb a hlbokého QE vyššie ako dnes, a v rokoch 2013/2014 boli len tesne pod dnešnými úrovňami.

Vývoj výnosov z 10-ročných dlhopisov a hornej (nie rovnovážnej!) sadzby FEDu (@JosephTrevisani):

Z môjho pohľadu bol FED jemne jastrabí. A to kvôli vyššej dlhodobej rovnovážnej sadzbe, ktorou spolu s lepšími ekonomickými projekciami posilnil svoj výhľad pre budúci vývoj sadzieb. A keďže trhy stále FEDu neveria, tak to z môjho pohľadu jemne zlepšilo výhľad pre dolár.

Vývoj prognózy FEDu a trhových očakávaní úrokových sadzieb (@SvendsenAnders):

Obchodníci reagujú zmiešane, EURUSD najskôr vzrástol, potom sa dostal jemne do mínusu.

Dnešný vývoj EURUSD

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články:

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY