Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Draghi nečakane vypustil jastrabí komentár. EURUSD si siahol na 1,18

Draghi dnes rozprával v Európskom parlamente. A podarilo sa mu rozhýbať euro. Vzhľadom na to, že ECB zasadala pred dvoma týždňami a Draghi po zasadnutí nebol nejako jastrabí, tak sa nič dôležité nečakalo, pretože za tie dva týždne dorazilo len minimum nových dát.

Čo teda odznelo? Draghi bol opäť raz optimistický ohľadom vývoja na trhu práce a dopadu na infláciu a pridal aj expresívne slovíčko:

  • Voľných kapacít v ekonomike ubúda a firmy pociťujú nedostatok pracovných miest
  • Disponibilné príjmy domácností rastú najrýchlejšie za posledných desať rokov
  • Nedostatok pracovných miest a vyššie príjmy domácností by mali vytlačiť mzdy vyššie. To sa čiastočne aj deje, keďže rast kolektívne vyjednaných miezd vyskočil na 2,2%.
  • V dôsledku tohto vývoja očakáva ECB prudký rast jadrovej inflácie (Draghi použil slovo „vigrous“, neviem či som to úplne správne preložil).

A práve toto očakávanie „prudkého“ rastu jadrovej inflácie zarezonovalo na trhoch a EURUSD po ňom vyskočil o viac ako 0,5 centu. Medzičasom stihol časť ziskov vymazať, toto vyhlásenie však má potenciál podporiť euro (alebo zmierniť jeho prípadný pokles, keby sa doláru začalo dariť), pretože obchodníci na devízových trhoch ľúbia zmenu rétoriky šéfov centrálnych bánk.

Vývoj EURUSD

A teraz môj komentár k tomu: Ostávam stále skeptický, kým sa jadrová inflácia neodlepí z pásma okolo jedného percenta, tak nevidím dôvod prečo by mal jej rast zrýchliť. To, že ECB predpovedá, že jadrová inflácia poskočí budúci rok na 1,5% a ten ďalší na 1,8% je vzhľadom na históriu jej „triafania“ sa do prognóz veľmi odvážne. Najmä keď ani tohtoročná projekcia pre jadrovú infláciu na úrovni 1,1% nie je príliš reálna. Nižšie je graf ukazujúci, ako v minulosti „vychádzali“ ECB prognózy jadrovej inflácie. Síce je niekoľko mesiacov starý, veľa sa však nezmenilo.

Vývoj minulých prognóz jadrovej inflácie ECB 

 

Po druhé, trh práce nemusí byť taký prehriaty, ako si myslí ECB. Miera nezamestnanosti totiž už tri mesiace stagnuje na úrovni 8,2%, pričom predkrízové minimá sú o 0,9 percentuálneho bodu nižšie. Je to dané predovšetkým južanskými krajinami a Francúzskom, tie však tvoria dohromady viac ako 50% HDP eurozóny, čiže polovica ekonomiky eurozóny teda inflačné tlaky vyplývajúce z rastu miezd nepocíti.

Vývoj miery nezamestnanosti v eurozóne

Po tretie, vývoj v posledných rokoch vo svete neukazuje, že jadrová inflácia má tendenciu rýchlo nasledovať nahor mzdy. V USA začal rast miezd výraznejšie zrýchľovať začiatkom 2015 a jadrový deflátor osobnej spotreby (čo je obľúbený ukazovateľ jadrovej inflácie FEDu) sa dostal k dvojpercentnému cieľu až teraz, po zhruba 3,5 roku. A to začínal na podstatne vyšších úrovniach ako je dnes jadrová inflácia v eurozóne. V tomto svetle teda vyzerá byť optimizmus ECB prehnaný.

Vývoj rastu miezd v USA (biela) a medziročnej zmeny jadrového deflátora os. Spotreby (zelená)

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články:

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY